اشعار فراموش شده

در جشن جنوبی چشمانت بقعه ای خواهم ساخت

بخش آموزشی شعر" 2

نویسنده: حبیب غریبی / الهام عزیزی مقدم | شنبه 9 بهمن 1395 ساعت 10:32


بخش آموزشی شعر" 2

نویسنده
سرکار خانوم حسنا کاشف


ادامه مطلب :

به نام خدا
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اعضای محترم انجمن نیایش
تصویر(قسمت دوم)
امیدوارم که تا این قسمت از بحث برای شما عزیزان مفید بوده باشد
اگر خاطرتون باشه هفته ی گذشته در مورد تصویر و تصویرسازی و یکی از موضوعات تصویرسازی با هم صحبت کردیم
این هفته درادامه ی بحث هفته ی گذشته به بررسی موارد دیگری خواهیم پرداخت.
همان طورکه هفته ی پیش گفتیم: "تصویر در شعر ،‌بیانی است كه به صور ذهنی حاصل از دریافتهای حسی شاعر زندگی می بخشد،‌ به عبارت دیگر ،‌سبب می شود تا خواننده احساس كند كه چیزی را به گونه ای متمایز می بیند،‌ لمس می كند،‌ می بوید یا می شنود."( اسكلتن رابین ، حكایت شعر،‌ برگردان مهرانگیز اوحدی.ص155)
حال که با تصویر و تعاریف آن کاملا آشنا شدیم، به صورت مختصر ویژگی های تصاویر رو خدمتتون عرض می‌کنم:
1- از بسیار کلی بودن تصاویر پرهیز کنید، زیرا باعث می‌شود این تصور به وجود آید که شاعر هیچ بینشی پشت پردازش تصاویر نداشته است.
2- تصاویر باید حامل بار عاطفی و احساس باشند و تمام حس را منتقل کنند.
3- تصاویر در یک شعر باید کاملا منسجم و پیوسته باشند، بدین شکل که از یک تصویر به تصویر دیگر پلی زده شود تا در انتها یک تصویر از کل به دست مخاطب برسد.
4- تصاویر هر چه عینی تر باشند، بهتر عواطف و احساسات را منتقل می‌کنند
5- تصاویر باید دارای قدرت تعمیم دادن و القای معانی باشند. برای مثال واژه ی "قبر" در یک شعر به سرعت ما را به یاد مرگ، بهشت و ... می اندازد
با این نکاتی که بیان شد متوجه می‌شویم که تصاویر نباید صرفا یک تصویر پوچ، بی احساس و خالی از عاطفه باشند، یک شعر باید انتقال دهنده‌ی عواطف شاعر باشد و در صورت عدم انتقال احساس شاعرانه، یک تصویر و یا نقاشی هستند نه یک تصویر شاعرانه.
وقتی که به معنی تصاویر در شعرها فکر میکنیم متوجه می‌شویم که در بعضی اشعار انگار که تصویر ارائه شده از معنی جدا است و هیچ ربطی به یکدیگر ندارند . در نوعی دیگرتصاویر معنی شعر را موثر تر جلوه می‌دهد و در بعضی دیگر به قدری تصاویر و معنی در هم تنیده‌اند که انگار این معانی فقط در همین تصایر قابل بیان است ولاغیر.
این مطلب به روابط میان صور خیال و معنی در شعر و ادبیات اشاره میکند که به سه شکل زیر می‌باشد:
1- معنی از پیش در ذهن شاعر وجود داشته است و شاعر برای بزرگ و موثر جلوه دادن معنی از تصاویر استفاده می‌کند. در این مورد می‌توان به مدحیات و قصاید مدح‌آمیز اشاره کرد.
2- معنی به دلیل برخورد عاطفی شاعر با موضوع در ذهن شاعر به وجود آمده وبه قصد برانگیختن احساس در مخاطب با تصاویر همراه می‌شوند. مانند تغزلات
3- معنی و تصاویر با هم پیوند ذاتی دارند و اگر بخواهیم مهنی را از تصویر جدا کنیم معنی دیگری خواهیم داشت. (رضایی احمد.مقایسه و بررسی تصویر و توصیف در شعر معاصر و كلاسیك فارسی با تاكید بر تصاویر اشعار نیما)
بنابراین با توجه به مطلب فوق اگر شعر به سطحی برسد که نتوان تصویر را از معنی جدا کرد، آن زمان شعر به کمال رسیده و به قول اخوان:‌ "یك قطعه شعر خوب، با همه سادگی، آن چنان تركیبی است و اجزاء آن با هم آن چنان پیوستگی و هماهنگی كامل دارند؛ كه اگر نا تندرستی و نقصی در هر یك از اجزا وجود داشته باشد،‌ مجموعه واحد را از توفیق و كمال دور نگه می دارد و بالنتیجه از تخییل و تاثیر و ثبت و القا كه هدف اصلی است،‌ بی بهرگی نصیب می شود."( اخوان ثالث مهدی،‌ بدیع و بدعت ها و عطاو لقای نیما یوشیج،‌ چاپ دوم.ص285)
طبق روند هفته ی پیش در آخر بحث به تعدادی از اشعار و تصاویر آن ها دقت کنیم.
هزار عقده چین را یک انقلاب گشود ولی به چین دو زلف شکست شانه ما
(فرخی: 87)
دلم بسوخت که بر صورت تو خال سیاه بسان ملت محکوم جاهل افتاده
(عارف: 227)
خدنگ غمزه کاریت با دلم آن کرد که هیچ وقت توانگر به کارگر نکند
(عارف: 27)

امیدوارم مطلب این هفته مفید و مورد استفاده بزرگواران قرار گرفته باشد
یکشنبه 10 بهمن 1395 16:08
خرید اینترنتی
http://shoppluss.ir

نویسندگان

    حبیب غریبی / الهام عزیزی مقدم
    تعداد پست ها: 232

درباره سایت

نمایه من

درباره سایت

به نام پروردگار هستی بخش

با سلام خدمت شما بزرگواران عزیز و مهربانم

مدتی قبل بر آن داشتیم که انجمن ما در تلگرام باشد اما متاسفانه هر بار با یک مشکلی رو به رو بودیم از انجمن طلوع تا به باران و به گروه نیم دری و پنجره تا به محفل ادبی و هنری شاپرک حال نمیدانم این مشکلات بر میگرده به خود بنده یا چیز دیگه ای هست و یا اشخاصی دوست ندارن ما در تلگرام باشیم به هر حال بعد از مدتها آمدیم و سایت را دوباره ساختیم این بار و با برنامه ایی کاملا متفاوت . بانک شاعران جوان . یک سایت که شعرهای انجمن هایی که به هر حال منحل شده را دوباره بازسازی خواهد کرد . و هر شب ما یک شاعر در پست مورد نظر خواهیم داشت . علاوه بر این برنامه ها انجمن نیایش که مدیر اصلی آن خانوم نوران هستن هم ما در آن انجمن و یکی از مدیران خواهیم بودم و اشعار همین طور آن جا هم بازتاب داده خواهد شد و برنامه هفتگی که داریم به صورت مستقیم و کارشناسی شده انجام خواهد گرفت و همین طور اشعار در روزنامه نسل فردا ، یک روزنامه تحلیلی و هنری در اصفهان به مدیریت سرکار خانوم عصمت ورپایی چاپ خواهد شد .


پی نوشت : تمامی پست های مورد نظر در بخش موضوعات سایت دنبال کنید

آدرس صفحه شخصی بنده درتلگرام
شماره تماس
09164772953


habib01367@


آدرس کانال بنده به اسم طاقچه

th1367@


آدرس کانال انجمن نیایش (( که اشعار و نقد بررسی و تحلیل انجا برگزار خواهد شد ))

ghadiminoran@


روزنامه نسل فردا (( اشعار دوستان این سایت و انجمن نیایش در این روزنامه چاپ خواهد شد ))

http://www.nasle-farda.ir/

موضوعات سایت

آخرین عناوین

موضوعات سایت

آخرین عناوین

صفحه اصلی سایت

آرشیو

پیوندها