اشعار فراموش شده

در جشن جنوبی چشمانت بقعه ای خواهم ساخت

کافه نقد (( 2 ))

نویسنده: آزادمهر غریبی / الهام عزیزی مقدم | جمعه 22 بهمن 1395 ساعت 10:53


نقد های شعر های سرکار خانومها
منصوره فیض بخشیان
و
مینا فوقانی

منتقد
حبیب غریبی

کافه نقد

ویراستار
افشین سماواتیادامه مطلب ::

#کافه_نقد

#ویراستار
#افشین_سماواتی

#منتقد
#حبیب_تخلص_مهدی_غریبی

#شاعر
#منصوره_فیض_بخشیان

***

گویند بدترین درد

و پزشکان همه حیران جوابند

گوش بسپارید

پاسخ من دردکشیده را

درد فریادی است

که در گلوخفه کرده ام

درد فغانی است

که سر دادنش حکم مرگ دارد

درد کبیر

درماندگی دختران وطنم است

درد این است

که اگرزنی خیانت کرد

هرزه است

و اگرمردی خائن بود

زنش بی عرضه

درد منم و تمام دختران شبه من

موردتجاوزهم که باشند

اخلاق سوئشان مسبب است

درد نه سرطان است نه ام اس نه...

درد جامعه ای است

که مردانش گرگ صفتند

می درند و پاره می کنند

بره ها اما

خودشان مسبب این وحشی گری

نامیده میشوند

کمکی میخواهم

دست یاری ای...

حمایتی...

آغوشی...

دراین سرمای استبداد

گرمای کمی فهمیده شدن

قحطی است...


***


نوشتن در هر جامعه ایی و در هر دورانی نسبت به مقاصدهای خود آیین نامه ایی را تدوین کرده و تا به امروز ادامه دارد . بعضی از شعرها حماسی و بعضی خیالهای ذهن شاعر و بعضی تلخی بیان را به کار میبرند . شعر در دوران تاریخ ادبیات ایران صاحب تفکر ، ذهن و اندیشه برتر بوده تا آنجایی که حاکمان قصرها ، قصرهایی برای شاعران خویش ساخته و به آن جلا میدادند . البته در این در منظور که فقط شعرها در مصداق شاه باشد و غیر از آن شاعر دار آویخته خواهد شد . همه این صحبت ها پیش گفتاریست با گرایش های مختلف نوشتاری که تا به امروز با آن روبه رو بودیم . اما موضوع این شعر ، خشنونت علیه زنان است که آغاز گر آن فروغ بوده و تا به امروز ادامه دارد . حس حال زنانگی شعرهایی این شاعر نامی با گرایش های چپ و فمنیستی همراه بوده که پس از انقلاب این گرایش ها سرکوب شد آن هم در دهه سیاه و کشتارهای دهه 60 . اما این سرکوب مانع آن نشد که شعرهایی از
این دست در نطفه خفه بشود بلکه زمان آن رسیده بود که روی سکه ای دیگر از این نوع گرایش های چپ نشان داده شود و در دهه های بعدی به همین صورت بوده که البته باز هم گرایش ها سمت سوی دیگری گرفته و شد خشنوت بر علیه زن البته این را نمیشود فمنیست گذاشت اما زیر مجموعه آن چرا . موضوعیت این شعر همان طور که در سطرهای بالا عرض کردم خشنوت علیه زنان است . البته در این موارد در حال حاضر صحبت کنیم حساسیت هایی به وجود میاد و به این منظور گذر از آن به اصل خود شعر و بکار گیری آن از واژه های تصویری و کلامی خواهیم نوشت . با وجود آشنای نسبی به قلم این شاعر، این اولین شعریست که محوریت خشنوت علیه زنان و خشونت طلبی پرداخته شده که قسمتی اولیه شعرشان بسیار کوبنده و گیراست و مخاطب با نوعی ابیات خاص رو به رو میشود که بیشتر حول محور واژه های کمتر دیده شده از دید شاعر و برداشت آن است . دراول صحبت هایم موضوع گرایش ها را نام بردم که در طول تاریخ روندهای مختلفی طی کرده است و در تکمیل این حرفها به اصل آن در این شعر میپردازیم ؛

درد کبیر

درماندگی دختران وطنم است

نام و ذکر این جور واژه ها همه جا طرفدار ندارد نه تنها با استقبال روبه رو نخواهد شد بلکه افرادی هستن که این مسائل را زیر سوال خواهند برد . در جامعه غربی زن نوعی کالاست اما در جوامع ایرانی زن نماد عفت حیا و در یک کلام مادر است ، که البته دیدگاهایی مختلف از آن برداشت خواهند کرد . نقطه عطف این شعر همان درماندگی شاعر از دختران امروزی است که در جامعه ای مرد سالار زندگی میکنند و خشنوت نوعی اسلحه ای است که حتی حق هم به زن داده شود ، مرد است که حرفهایش خریدار است در این جامعه زیر پوستی پر از حس های انتقام جویانه که گاه این خشونت ها آسیب های جبران ناپذیری به کانون خانواده و حتی جوامع خود میزند . کاملا مشخص است شاعر دید منفی به جامعه مرد سالار خود دارد و میشود در خود شعر به وظوح نفرت و نوعی انجزار را کاملا دید که حتی زنان هم جنس خویش را نوعی بره تشبیه کرده که در چنگال مردان گرگ صفت گیر کرده اند . این شعر به درد جامعه که همان خشنوت است با پرداختن یک سری واژه های تکراری البته دیدگاه متفاوت و برداشت های خاص مشاهده کرد .

درد جامعه ای است

که مردانش گرگ صفتند

می درند و پاره می کنند

بره ها اما

خودشان مسبب این وحشی گری

نامیده میشوند


در نیمه راه شعر شاعر از پس شعر خود برنمیاید و سعی میکنم شعر خود را ناقص و نیمه تمام راه کند .


درد این است

که اگرزنی خیانت کرد

هرزه است

و اگرمردی خائن بود

زنش بی عرضه


این قسمت شعر همان طور که بالا عرض کردم ناقص و پر از ایراد است . میتوانست این جور باشد.


درد این است

که گویند

فرشته ها را هرزه

گرگ ها را خائن

لباس حریر را پاره پاره کنند

و گویند فرشته ها شیطانند


البته این دیدگاه و نوع نوشتاری و شخصی بنده است . در قدم های اولیه این شاعر با وجود تفکرات ایشان برای بنده این شعر فراتراز انتظار دیده شد چرا که بیشتر کسانی که شعرهای اولیه مینویسند رنگ بوی عاشقانه دارد اما چرخش

های مختلف و موضوعات این شاعر پی خواهیم برد ، شاعر فراتر از ذهنها قدم ها را برمیدارد .
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::


#کافه_نقد

#ویراستار
#افشین_سماواتی

#منتقد
#حبیب_تخلص_مهدی_غریبی

#شاعر
#مینا_فوقانی


***

شعر

(( ماهی و آب ))
میان بودن تو و من

چراهاى زیادیست

شبیه باید و نبایدها

تو دنیایی كه دست تقدیر

نه انتخاب است نه یك شانس

نه قانونى نوشته شده بر آن

ما ادامه مى دهیم به بازى خویش

مثل ماهى و آب میان آبى دریا

****

شعرهای یک شاعر ذهن آن است که بازی میکند با کلمات . کلماتی که از تصویرهای دست چین شده روزانه برداشت میشود . هیچ قانونی در شعر نیست مگر خود ساخته و مکررا ازآن رونمایی کنیم . ذهن آزاد همیشه دایره واژگانش بسیار بزرگ است و هر بار واژه تازه و بکر را ساخته و جای میدهد در شعرهای خود . بسیاری از شاعرها بودند در بدترین شرایط ممکن زندگی کردند اما در همین حال هوا شعرهایی سروده شد که بارها و بارها از ذهن من شما عبور کرده باشد . اما این شاعرها ، شاعر نبودند بلکه خالق اثری بودند که به وجود آوردن آن بسیار زحمت کشیده و تا به دنیا آوردن آن واژگانی را از سر تا انتها در پی گمشده خویش دنبال کردند . شعرهای خانوم فوقانی چنین تشبیه ایی دارد . شاید به قول خودشان شاعر نیستند اما ذهنشان خلاقتر از آن است که این موضوع را انکار کند . مهم شاعر بودن یا نبودن نیست ، مهم خلاق بودن ذهن است . در شعرهای پیشین این شاعر بازی با کلمات میان منفی و مثبت و کلماتی که کنار یکدیگر معنا پیدا میکند بسیار دیده شده است . البته این رویه یک خطر است که شاعر از نظر ذهنی خسته است . برای اینکه این جور اتفاق ها و این پیامدها رخ ندهد . یک تغییر تحول در زندگی مثل مسافرت ، گردش و یا موزیک های ملایم میتواند کمک بسیار خوبی باشد تا از این یک نواختگی و تکرار لحظات پیش و بعد جلوگیری کند البته این فقط یک پیشنهاد است از طرف بنده .

شکل اولیه این شعر از بایدها و نبایدها تشکیل شده است . ترازوی یک وزن که تقارن احساسات را به چالش میکشد . چالشی از درون واژه ها و زبان به چرخش در میاید و تفکر را به خوبی احساس میکند .

نه انتخاب است نه یك شانس

نه قانونى نوشته شده بر آن


شاعر در این تک سطر هایی که بالا نوشته قانون اصل نوشتن را حذف کرده تا آزادانه تصمیم بگیرید بر شانس خود ، و زندگی خود را بر اساس بی قانونی طی میکند و دوست دارد این حرکت ما بین آدمهای دور بر خود و به خصوص فرد مورد نظر در شعر القاء دهد . شاعر قانون های زمینی را به چالش میکشد در چند جمله شاعرانه .


ما ادامه مى دهیم به بازى خویش

مثل ماهى و آب میان آبى دریا


خود را مثل ماهی تشبیه کرده که در تلاطم دریا به راه خود ادامه میدهد ، و قانونی که همه از آن پیروی میکنند بر خلاف آن شنا کرده تا به مقصد اصلی جزیره بی قانونی برسد . نکات بسیار زیادی در شعرها وجود دارد که با نگاهی ژرف به آن پی خواهیم برد هر شعر نگاهی متفاوت دارد و هر نگاهی پر از واژه های خودساخته و واژه های خود ساخته دریایی از واژگان فارسی است که هر لحظه میتوان واژه ای نو را به واژگان افزود .

چهارشنبه 27 بهمن 1395 23:05
درود جناب غریبى عزیز
سپاسگذارم
همیشه براى نقد شما ارزش قائلم
و حتما به پیشنهاد شما عمل
و به نقد شما اهمیت دادم و خواهم داد
باز هم سپاس
آزادمهر غریبی / الهام عزیزی مقدم
با سلام خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار خواهش میکنم شما لطف دارید
هر چه هست وظیفست بزرگوار
جمعه 22 بهمن 1395 21:02
سلام داداش
عرض ادب...‌خواهش می کنم...حسب وظیفه امر فرموده بودین خدمت رسیدم...خیلی لذت بردم...برقرار ومانا باشید
آزادمهر غریبی / الهام عزیزی مقدم
ممنونم از شما خواهر بزرگوار

نویسندگان

    آزادمهر غریبی / الهام عزیزی مقدم
    تعداد پست ها: 246

درباره سایت

نمایه من

درباره سایت

به نام پروردگار هستی بخش

با سلام خدمت شما بزرگواران عزیز و مهربانم

مدتی قبل بر آن داشتیم که انجمن ما در تلگرام باشد اما متاسفانه هر بار با یک مشکلی رو به رو بودیم از انجمن طلوع تا به باران و به گروه نیم دری و پنجره تا به محفل ادبی و هنری شاپرک حال نمیدانم این مشکلات بر میگرده به خود بنده یا چیز دیگه ای هست و یا اشخاصی دوست ندارن ما در تلگرام باشیم به هر حال بعد از مدتها آمدیم و سایت را دوباره ساختیم این بار و با برنامه ایی کاملا متفاوت . بانک شاعران جوان . یک سایت که شعرهای انجمن هایی که به هر حال منحل شده را دوباره بازسازی خواهد کرد . و هر شب ما یک شاعر در پست مورد نظر خواهیم داشت . علاوه بر این برنامه ها انجمن نیایش که مدیر اصلی آن خانوم نوران هستن هم ما در آن انجمن و یکی از مدیران خواهیم بودم و اشعار همین طور آن جا هم بازتاب داده خواهد شد و برنامه هفتگی که داریم به صورت مستقیم و کارشناسی شده انجام خواهد گرفت و همین طور اشعار در روزنامه نسل فردا ، یک روزنامه تحلیلی و هنری در اصفهان به مدیریت سرکار خانوم عصمت ورپایی چاپ خواهد شد .


پی نوشت : تمامی پست های مورد نظر در بخش موضوعات سایت دنبال کنید

آدرس صفحه شخصی بنده درتلگرام
شماره تماس
09164772953


habib01367@


آدرس کانال بنده به اسم طاقچه

th1367@


آدرس کانال انجمن نیایش (( که اشعار و نقد بررسی و تحلیل انجا برگزار خواهد شد ))

ghadiminoran@


روزنامه نسل فردا (( اشعار دوستان این سایت و انجمن نیایش در این روزنامه چاپ خواهد شد ))

http://www.nasle-farda.ir/

موضوعات سایت

آخرین عناوین

موضوعات سایت

آخرین عناوین

صفحه اصلی سایت

آرشیو

پیوندها