تبلیغات
اشعار فراموش شده - بخش آموزشی شعر" 3

اشعار فراموش شده

? در جشن جنوبی چشمانت بقعه ای خواهم ساخت ?

بخش آموزشی شعر" 3

نویسنده: حبیب غریبی / الهام عزیزی مقدم | شنبه 23 بهمن 1395 ساعت 11:33


بخش آموزشی شعر " 3

نویسنده سرکار خانوم
حسنا کاشف

ادامه مطلب ::

#برنامه_های_آموزشی
#حسنا_کاشف

 

*****


با نام و یاد خدا
با عرض سلام و احترام خدمت اعضای محترم انجمن نیایش
تصویر(قسمت سوم)
دوستان عزیز در جلسات گذشته با مباحث مختلفی مانند تصویر و تصویر سازی، انواع تصویر و ویژگی ها، شرایط تصویر سازی و یک تصویر خوب در شعر آشنا شدیم.
امیدوارم که تا اینجا مباحث برای شما دوستان مفید بوده باشد.
حال که به طور کامل با اصل تصویر و تصویر سازی آشنا شدیم خوب است بدانیم که در طول تاریخ در دوره ها و سبک های مختلف ادبیات تصاویر در اشعار چگونه بوده و چه روندی را دنبال کرده است.
"در سبک خراسانی، شاعر به جنبة بیرونی اشیا نظر دارد، شاعران سبک‌خراسانی را می‌تواند در دستة شاعران کلاسیک قرار داد؛ چرا که طبیعت را عیناً به تصویر می‌کشند و بیشتر به تشبیه توجه دارند. این موضوع کم‌وبیش ادامه می‌یابد و کم‌کم مضامین شبه عرفانی در شعر پیدا می‌شود".( مقایسة کاربرد رنگ‌ها در سبک‌های شعری و معاصر با ریکردی به مکاتب ادبی، رضوان هوشمند)
"با فاصله گرفتن شعر فارسی از سبک خراسانی بر فراوانی تشبیهات عقلی به حسی و انواع استعاره افزوده می شود. خیال ساده شاعران سبک خراسانی که بیشتر در شکارگاه محسوسات به صید عناصر متشابه می پرداخت، اندک اندک تنومندی عارفانه ای می گیرد و به سوررئالیسم عرفانی یا فرا واقع گرایی دینی نزدیک می شود."( سیر تحول صور خیال در غزل سبک عراقی، نیکبخت)
"استعاره در شعر نظامی به اوج می‌رسد، خاقانی و نظامی سعی می‌کنند که با زبان تصویری به بازسازی شعر خود بپردازند؛ بر عکس منوچهری که تنها در شعر حرف می‌زند."(مقایسة کاربرد رنگ‌ها در سبک‌های شعری و معاصر با رویکردی به مکاتب ادبی، رضوان هوشمند)
"تصاویر استعاری در غزل سبک عراقی فراوانی بسیار بالایی دارد و شاعران این دوره با شیوه ای حساب شده و زیبا از این شگرد ادبی در جهت تبیین عقاید خویش بهره جسته اند. طبیعی است که استفاده مناسب و بجا از استعاره در هر زبان، به شرط آن که موجب پیچیدگی و معما گونه شدن زبان نشود، نشانه پویایی، تحرک و تعالی آن زبان به شمار می رود. بهره گیری گسترده و فراوان از استعاره مکنیه، به خصوص نوع جاندار مدار آن، در غزل این دوره نشانگر آن است که تمامی مظاهر طبیعی و اشیاء موجود پیرامون شاعران، در نظر آن ها زنده و به سوی هدفی خاص در حرکت است. در میان استعاره های مصرحه، استعاره مصرحه مطلقه جولانگاه واقعی خیال شاعران سبک عراقی است و شاید فراوانی بالای همین استعاره باعث شده است که تعادل لفظ و معنی در تصاویر استعاری غزل این دوره حفظ شود."(سیر تحول صور خیال در غزل سبک عراقی، نیکبخت)
در این دوره "سعدی، استاد غزل، غزل عاشقانه را به اوج می‌رساند. عرفان در شعر شاعرانی، چون عطار و در آثاری، از قبیل: (الهی‌نامه و منطق‌الطیر) و مولانا (مثنوی و غزلیات) به اوج خود می‌رسد. حافظ غزل عاشقانه و عارفانه هر دو را زیبا بیان می‌کند و با زبان ابهام و طنز به بیان مسائل حاد اجتماعی دورة خود می‌پردازد."( مقایسة کاربرد رنگ‌ها در سبک‌های شعری و معاصر با رویکردی به مکاتب ادبی، رضوان هوشمند)
"در سبک هندی شاعر به همه چیز شخصیت و حیات می بخشد، حتی شاعر برای صفات انسانی نیز تشخّص قائل است. همه چیز به نوعی در ذهن این شاعر سیّال است. تجسّم شاعر سبک هندی بی نظیر است و وی همواره تصاویری از دنیای اطراف ارائه می دهد که همچون یک تابلوی نقاشی واضح و گیراست؛ البته با ذکر این نکته که نائل شدن به هدف شاعر در این تابلو نیاز به اندکی تأمل دارد. این شاعر همواره در حال آفرینش است. او حتی از مضامین کهن نیز برای ساختن تصاویر نو بهره می گیرد.شاعر سبک هندی هر چند به صنایع لفظی نیز التفات دارد اما این معنا و مضمون است که همچون خونی در بیت ها جاری است و آن را حرکت و حیات می بخشد. شاعران سبک هندی شاعرانی مردمی و اجتماعی اند. با مشاهده اصطلاحات و ضرب المثل های عامیانه می توان به راحتی به این نکته دست یافت که تعامل این شاعر با مردم همیشگی بوده و همیشه مسائل را تجزیه و تحلیل کرده است."( تحقیقی در مورد سبک هندی)
و در آخر "شاعران سبک شعری معاصر را باید در دستة شاعران رمانتیک قرار داد؛ چرا که شاعر رمانتیک نه مانند شاعر کلاسیک فقط به واقعیت ماده نظر دارد و نه چون شاعر عارف و نمادگرا به روح متعالی اشیا و نمونه‌های مثالی نظر می‌کند، او در دنیای ناباوری و یأس به فاصلة میان واقعیت و خیال و به دنیای سایه‌ها پناه می‌برد و ابعاد گنگ را نمایش می‌دهد. اشیا در شعر رمانتیک، قطعیت جرمی و صلابت جسمانی ندارند و ابعاد و صفات آن رنگ می‌بازد."(مقایسة کاربرد رنگ‌ها در سبک‌های شعری و معاصر با رویکردی به مکاتب ادبی، رضوان هوشمند)

نوآوری در شعر معاصر در حوزه های مختلف (زبان، ساختار، صور خیال و معنا) صورت پذیرفته است. برخی از شاعران معاصر در سروده های خود علاقه ی بیشتری به عنصر تصویر نشان داده اند و تلاش آنان برای نوبینی و نو

گرایی باعث شده است . تا تصویرهای

تازه ای در سروده های آنان پدید آید. (تصویر زمان در شعر معاصر، حسن لی،کاووس)
یکی از سفارش های همیشگی نیما یوشیج به شاعران معاصر، تماشای پدیده های پیرامون است :"سعی کنید، همانطور که می بینید، بنویسید و سعی کنید شعر شما نشانی واضح تر از شما بدهد. وقتی که شما مثل قدما می بینید و برخلاف آنچه درخارج قراردارد، می آفرینید و آفرینش شما، به کلی زندگی و طبیعت رافراموش کرده است، با کلمات همان قدما و طرز کار آنها، باید شعر بسرایید. اما اگر از پی کار تازه و کلمات تازه اید، لحظه ای درخود عمیق شده، فکر کنید آیا چطور دیده اید." (نیما یوشیج، درباره شعر وشاعری)
با توجه به مطالبی که گفته شد تصاویر در سبک ها و دوره ها سیر و تحولات زیادی داشته است. در بررسی این تحولات و تصاویر به نوعی از شعر هم میرسیم که به آن شعر دیداری یا بدیع تصویری می‌گویند.
ان شاالله ادامه ی بحث رو هفته ی دیگر با هم بررسی میکنیم
امیدوارم که مطالب برای دوستان علاقه مند مفید بوده باشه
از همه ی بزرگواران سپاسگزارم
ارادتمند
حسنا کاشف

شنبه 23 بهمن 1395 14:18
تخفیف ویژه نوروز سالن مثلث طلایی تا 70%

جهت کسب اطلاعات بیشتر با این شماره تماس حاصل فرمایید

کد تخفیف 428570 به مدت محدود تا 70% تخفیف

هم اکنون تماس بگیرید و کد تخفیف را اعلام کنید

واز تخفیف ویژه بهره مند بشوید 09129200628

سایت رسمی شهناز و مهناز نوروزی آرایشگر برتر بانوان در سال 1395

شینیون حرارتی#شینیون بافت#شینیون روسی#پارافین تراپی#گریم سینمایی#متعادل سازی چهره#كانتورینگ# استروبینگ#گریم استخری#
شینیون فینگر ویو#شینیون خطی#شینیون خامه ای#
بافت پاپیون#اموزش تخصصی ارایشگری#مثلث طلایی#میكاپ هالیودی#لیفت و پاكسازی صورت#هاشور ابرو# كاشت ناخن#اكستنشن ابرو#اكستنشن سه بعدی# لمینت مژه#لیفت مژه#رنگ مو#امبره#سامبره#بالیاژ#اولاپلكس درمانی# درمان موخوره# تخفیف ویژه ایّام عید# خدمات پوست#ویتامینه مو# مش فویل# رنگ سال #كاشت گریم #كاشت مژه# ماساژ صورت#رنگ مو كهكشانی#اكستنشن مو# اكستنشن لیزر# اكستنشن كراتین# لیزر و رفع موهای زاید#گریم استخری#
شنبه 23 بهمن 1395 12:11
تخفیف ویژه نوروز سالن مثلث طلایی تا 70%

جهت کسب اطلاعات بیشتر با این شماره تماس حاصل فرمایید

کد تخفیف 428570 به مدت محدود تا 70% تخفیف

هم اکنون تماس بگیرید و کد تخفیف را اعلام کنید

واز تخفیف ویژه بهره مند بشوید 09129200628

سایت رسمی شهناز و مهناز نوروزی آرایشگر برتر بانوان در سال 1395

شینیون حرارتی#شینیون بافت#شینیون روسی#پارافین تراپی#گریم سینمایی#متعادل سازی چهره#كانتورینگ# استروبینگ#گریم استخری#
شینیون فینگر ویو#شینیون خطی#شینیون خامه ای#
بافت پاپیون#اموزش تخصصی ارایشگری#مثلث طلایی#میكاپ هالیودی#لیفت و پاكسازی صورت#هاشور ابرو# كاشت ناخن#اكستنشن ابرو#اكستنشن سه بعدی# لمینت مژه#لیفت مژه#رنگ مو#امبره#سامبره#بالیاژ#اولاپلكس درمانی# درمان موخوره# تخفیف ویژه ایّام عید# خدمات پوست#ویتامینه مو# مش فویل# رنگ سال #كاشت گریم #كاشت مژه# ماساژ صورت#رنگ مو كهكشانی#اكستنشن مو# اكستنشن لیزر# اكستنشن كراتین# لیزر و رفع موهای زاید#گریم استخری#

? نویسندگان ?

    حبیب غریبی / الهام عزیزی مقدم
    تعداد پست ها: 227

? درباره سایت ?

نمایه من

درباره سایت

به نام پروردگار هستی بخش

با سلام خدمت شما بزرگواران عزیز و مهربانم

مدتی قبل بر آن داشتیم که انجمن ما در تلگرام باشد اما متاسفانه هر بار با یک مشکلی رو به رو بودیم از انجمن طلوع تا به باران و به گروه نیم دری و پنجره تا به محفل ادبی و هنری شاپرک حال نمیدانم این مشکلات بر میگرده به خود بنده یا چیز دیگه ای هست و یا اشخاصی دوست ندارن ما در تلگرام باشیم به هر حال بعد از مدتها آمدیم و سایت را دوباره ساختیم این بار و با برنامه ایی کاملا متفاوت . بانک شاعران جوان . یک سایت که شعرهای انجمن هایی که به هر حال منحل شده را دوباره بازسازی خواهد کرد . و هر شب ما یک شاعر در پست مورد نظر خواهیم داشت . علاوه بر این برنامه ها انجمن نیایش که مدیر اصلی آن خانوم نوران هستن هم ما در آن انجمن و یکی از مدیران خواهیم بودم و اشعار همین طور آن جا هم بازتاب داده خواهد شد و برنامه هفتگی که داریم به صورت مستقیم و کارشناسی شده انجام خواهد گرفت و همین طور اشعار در روزنامه نسل فردا ، یک روزنامه تحلیلی و هنری در اصفهان به مدیریت سرکار خانوم عصمت ورپایی چاپ خواهد شد .


پی نوشت : تمامی پست های مورد نظر در بخش موضوعات سایت دنبال کنید

آدرس صفحه شخصی بنده درتلگرام
شماره تماس
09164772953


habib01367@


آدرس کانال بنده به اسم طاقچه

th1367@


آدرس کانال انجمن نیایش (( که اشعار و نقد بررسی و تحلیل انجا برگزار خواهد شد ))

ghadiminoran@


روزنامه نسل فردا (( اشعار دوستان این سایت و انجمن نیایش در این روزنامه چاپ خواهد شد ))

http://www.nasle-farda.ir/

? موضوعات سایت ?

? آخرین عناوین ?

موضوعات سایت

آخرین عناوین

صفحه اصلی سایت

آرشیو

پیوندها